Plastik poşeti aracınızın deposuna atabilirsiniz!

Plastikten Sıvı Yakıta!

Hindistanlı araştırmacıların yeni geliştirği belli plastikleri düşük sıcaklıklta sıvı yakıta çevirme yöneti sayesinde artık plastik poşetlerinizi yakıt olarak da kullanabilirsiniz. International Journal of Environmental and Waste Management adlı bilimsel dergide ayrıntıları paylaşılan araştırmanın sonuçları gerçekten ilgi çekici. 

Böl Parçala Yakıta Dönüştür!

Hindistanlı iki araştırmacı Achyut Kumar Panda  ve Raghubansh Kumar tarafından geliştiren yöntemde nisbeten daha düşün sıcaklık seviyelerinde yani 400 ila 500 santigrad celcius seviyesinde plastik maddelerin yapısında bulunan uzun zincirli polimerler thermo catalist degredasyon yöntemi ile kırılıyor. Bu kırılma sonucu ortamda fazla miktarda karbon açısından zengin moleküller ortaya çıkarıyor. Araştırmada verilen bilgiye göre bu moleküllerin başlıcaları 10  ila 16 karbonlu paraffinler ve olefinler. Bu moleküller petro kimyasal yakıtların yapısına çok uyuyor. 

Kataliz aşamasında Kaolin adlı kil minerali kullanan araştırmacılar bu sayede polimerlerin daha iyi şekilde kırılmasını sağladılar. Sistemin kendi içinde optimize edilmiş halinde ise 450 derecede %70 verimle bir dönüşüm gerçekleştiği yine araştırmada belirtiliyor. Bu da bir kilo plastik için 700 gram sıvı yakıt anlamına geliyor. Bu kimyasal işlemin yan ürünleri de yanabilir gas ve bir miktar balmumsuu atık. 

Verim %80’e Kadar Çıkabiliyor!

Bu sistemin %80 verimle çalışmasının da kimyasal olarak mümkün olduğu fakat bu seviyede gereken Kaolin miktarının her 2 kilogram plastik için 1 kilogram gerekeceği de yine araştırmada altı çizilen konulardan. Bu araştırma ile ilgil daha ayrıntılı okuma yapmak isteyenler için kaynak aşağıuda belirtilmiştir.: 

 

Kaynakları dönüştürme ve geri kullanım için çok iyi bir örnek olan araştırma aslında en fazla kullanılan plastiklerin dahi iyi bir kaynak yönetimi sayesinde nasıl enerji kaynağı olabileceğini gösteriyor. 

Ülkemiz İçin Karlı Olabilir!

Ülkemizde de yoğun olarak kullanılan plastik, aynı zamanda araç yakıtlarının yüksek maliyetli olması sebebiyle belki de fizibl bir yöntem olabilir. Araştırmanın fizibilitesiyle ilgili fazla bilgi verilmeyen bu araştırma önümüzdeki yıllarda daha da önemli hale gelecek olan atık sınıflandırma ve atıkları çeşitlerine göre yönlendirmeyi biraz daha öne çıkaracaktır. 

Atıklar Enerji Kaynağı!

Kaynak yönetimine hep vurgu yaptığımız bu blogumuzda bizde web sitemizde (atiksahasi.com) sunduğumuz hizmet sonucunda atıkların kaynağa dönüşmesi konusunda hizmet sunmaya çalışıyoruz. 

Atık sahaları enerji üretim merkezleri olabilir. Halihazırda metan gazı üretimi yapılabilien atık sahalrında (bakınız:http://atiksahasi.com/index.php?sayfa=blogoku&id=16 ) belki farklı türden atıkların da enerjiye çevrimi için farklı metotlar kullanılabilir.

Kaynak: Achyut Kumar Panda, Raghubansh Kumar Singh. Thermo-catalytic degradation of low density polyethylene to liquid fuel over kaolin catalyst. International Journal of Environment and Waste Management, 2014; 13 (1): 104 DOI: 10.1504/IJEWM.2014.058803
0 Yorum :