Ne kadar Çöp Üretiyoruz?

 

Çevre ile ilgili verilerimizin diğer bir çok alanda olduğu gibi çok yetersiz ve kayıtdışı olmasından dolayı bu alanda da net devlet verileri yok. Hatta bazı durumlarda yurtdışı kaynaklarda kendi ülkemizle ilgili kayıt bulmak daha kolay olabiliyor. 

 

Ne kadar çöp ürettiğimizle ilgili olarak net rakamların ortaya çıkmamasının en temel nedeni halen ülkemizde üretilen çöplerin planlı bir şekilde bertaraf edilmemesi veya geri dönüşüme dönmemesidir. Örneğin, atık saha yada alanlarına sahip, yakma veya kompost yapmak gibi farklı yöntemlerle atık yönetimi hizmeti alan nüfüs sayısı ülke nufüsünün yaklaşık 3 te 1’i kadar. 

 

Ne Kadar Atık Yönetiliyor?

Çevre Bakanlığı verilerine göre Türkiye’de ancak 26 milyon kişinin atıkları dogru bir şekilde müdahale görüyor. Geri kadan neredeyse 50 milyonluk nufus’un atıkları ya plansız bir şekilde bir yerde biriktiriliyor, yada çevre standartlarına hiç uygun olmayan yerlerde depolanmaya devam ediyor. Elbette bunun sonucunda en vahim örneklerden biri olan Ümraniye çöplüğünün patlaması gibi olayların yaşanmasıdır. 

 

Kişi Başına Üretilen Atık Miktarı

Halihazırda kontrol edilebilien atık miktarı arasında yapılan çalışmalara göre kişi başı üretilen çöp miktarı günlük 1,2 kg’dır.  Ülkenin geri kalanının da aynı miktarda atık ürettiğini düşünürsek karşımıza çıkacak günlük rakam yaklaşık 90 000 Ton olacaktır. Bu atıkların yalnızca evsel atıklar olduğunu varsayalım ve tehlikeli atıkların ayrıca toplandığını ve bertaraf edildiğini şimdilik varsayalım. Bu durumda dahi günlük ürettiğimiz fakat ne olduğundan haberimiz olmayan yaklaşık 55000 ton’luk bir atık miktarı oraya çıkmaktadır. 

 

Atık Sahası’nın Atık Profilleri

Çevre Bakanlığı’nın son verilerine göre atık sahası’na gelen atıkların profili hakkında da genel bir bilgi verilmiştir. Buna göre atık sahasına gelen atıkların %34’ü mutfak atıkları, %16 kağıt ve karton, % 19 yanabilen diğer atıklar ve %22 de yanmayan atıklar olarak belirtilmiştir. Bunların yanında Cam, metal ve plastik atık oranları da toplamda %9 civarındadır. Burada ayrıntılı bir şekilde belirtilmemiş olsa da bunlar arasında elektronik atıklar da vardır ve bunların ayrıca bir değernlendirmeye ihtiyacı vardır. Gelecek yazılardan birinde bunlarla ilgili rakamları paylaşacağız. 

 

Bu Atık Yüzdeleri Ne Anlama Geliyor?

Günlük ürettiğimiz 55 tonluk arta kalan atıklara baktığımızda en başta geri dönüşüme, yeniden üretime döndürebileceğimiz ve ülkemize kazanç olarak kazanacağımız en azından %60’lık bir miktar var. Günlük geri döndürebileceğimiz kaynak neredeyse 30 ton. Bu geri dönüşüm ve tekrar kullanma ile ilgili ayrıntılı bilgileri gelecek yazımızda paylaşacağız. 

 

Anahtar Kelimeler: Atık Sahası,  Atık Alanı, Atık Bertaraf, Evsel Atıkları, Geri Dönüşüm

 

 

 

 
0 Yorum :