Atık >> Atık Kodları(EWC)

Atık Kodları

Atık KodlarıAtık Kodu(EWC) Nedir?

European Waste Catalouge (EWC) kodu atıkları kaynaklarına göre sınıflandırmak ve en uygun geri kazanım, geri dönüşüm bertaraf işlemlerini bulmak için Avrupa Birliğinin kullandığı ve Türkiye'nin de kabul ettiği sistemdir.Atık kodunuzu bulmak için atiksahasi ekibince geliştirilen (EWC) Atık Kodu Bulma Aracı'nı kullabilirsiniz. Atık Listesi bir atığa karşılık gelen atık kodunun belirlenmesi için aşağıda belirtilen aşamalar takip edilir;

 

  1. 01 nolu atık kodundan 12’ye ve/veya 17nolu atık kodundan 20’ye kadar olan aralıkta atığın kaynağı ve bu atık türüne en uygun olan atık kodu belirlenir.
  2. Atık kodunun saptanması için, 01nolu atık kodundan 12’ye ve/veya 17 nolu atık kodundan 20’ye kadar olan aralıklarda uygun bir atık kodu belirlenemez ise 13, 14 ve 15 nolu atık kodlarının bulunduğu bölümler incelenir.
  3. Bu belirtilen bölümlerde de uygun bir atık kodu belirlenemez ise atık, 16 nolu atık kodlarına göre değerlendirilir.
  4. Eğer atık, 16 nolu bölüme de uymuyorsa, atık listesindeki ana kodlarına uygun olan ve başka türlü tanımlanamayan atıklar ile biten uygun atık kodu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın onayı ile kullanılır.Etiketler :