Alo 181 Çevre Hattı

Alo 181 Çevre Hattı

ALO 181 Çevre Hattı ve Gelen İhbarlar

                Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hizmete sunulan " 181 " telefon numaralı ALO Çevre Hattı, yurdun dört bir yanından vatandaşların şikayet, soru ya da görüşlerini yetkililere direkt olarak aktarabilmeleri için son derece büyük öneme sahip olarak hayatına devam etmekte. Kişiler karşılaştıkları hava kirliliği yaratan etkenler, su ve toprak kirliliği, radyoaktivite özelliği taşıyan kirlilikler ve buna benzer her türlü mevcut ya da potansiyel çevre sorunlarını söz konusu hat üzerinden ihbar ederek en kısa zamanda problemlerin çözülmesine yardımcı olabilmekteler. Günün yirmi dört saati aktif çalışma içerisinde bulunan ALO 181 Çevre Hattı, yurdun tüm il ve ilçelerinden iletilen haberlere Bakanlık yetkililerinin hızlı bir şekilde müdahil olarak gereken birimlere haber verilerek inceleme ve yaptırımların başlatılmasını da mümkün kılmakta.

Alo Çevre Hattı Hangi Konularda Sıklıkla Kullanılmakta?

                Söz konusu hattın en aktif olarak kullanıldığını bilgi aktarma alanı şüphesiz son on senelik periyotta büyük bir kararlılık ve hız ile devam eden kentsel dönüşüm süreçleri olarak belirtilmekte. Şehrin büyüklüğü ya da küçüklüğü fark etmeksizin yapılardaki ya da çevrelerindeki uygunsuz olduklarını düşündükleri durumları yetkililere bildiren kişiler, herhangi ciddi bir problem ile karşılaşılmaya gerek duyulmadan sorunların önüne geçmeyi başarmaktalar. Alo Çevre Hattı kullanımı yalnızca kentsel dönüşüm ile değil, akla gelebilecek her türlü çevre sağlığı ve doğayı tehdit eden öğenin hızlı biçimde bildirilmesine de direkt etkili olmaktadır.

181 Hattı Vatandaşlara Hangi Hakları Sağlıyor?

                Başta toplamda altı buçuk milyonu aşkın binanın kontrol ve yapılandırmadan geçeceği kentsel dönüşüm projeleri başta olmak üzere akla gelebilecek her türlü çevre olayı hakkında eksiksiz bilgiye ulaşabilecek olan vatandaşlar, aynı zamanda karşılıklı duyarlılık kazandırma ve sorunlar konusunda daha hızlı harekete geçme fırsatı da bularak daha yaşabilir ve sağlıklı bir çevre için ilk adımları atacaklar.

Hatta Şu Ana Kadar Ne Tarzda İhbarlar Geliyor?

                Alo 181 Çevre Hattı ihbarları konusunda en sık rastlananlar sokak ve cadde kirliliği konusunda gerçekleştirdiği olumsuz davranışlarını uyarı ve ufak cezalara rağmen devam ettiren kişi veya kurumlar hakkında olmakta. Çöpleri uygun saatte dışarı çıkarmayan ya da uygunsuz poşetleme ve benzeri davranışlar sonucunda çevre kirliliği yaratan kişileri bu davranışlarını sonlandırmaları üzere ihbar eden kişiler, aynı zamanda küçük ya da büyük firmaların da üretim aşamalarında gerçekleştirdikleri olumsuz davranışları yetkililere iletebilmekteler. Bunun yanı sıra Kurban Bayramı sezonunda yaşanan en büyük sosyal yaralardan birisi olan uygunsuz kesim yöntemlerinin çevre ve insan sağlığına zararlı etkileri nedeni ile bu tarz kesim yapan kişi ve toplulukları da Alo 181 Çevre Hattı yetkililerine bildiren vatandaşlar, daha sağlıklı şartlara ve temiz çevreye ulaşmak için son derece etkili bir adım atabilmekteler.
0 Yorum :