1 Litre Kola Üretimi İçin Gerçekte Ne Kadar Su Kullanılır?

Her ne kadar ‘Milli  İçecek’ tartışmalarında adı fazla geçmemiş olsa da aslında su dışında en fazla içilen içecek ne bira ne de ayran.  Ülkemizde en fazla içilen içecek koladır. 

Ülkemizde yılda tüketilen kola miktarı 2.6 milyar litredir. Bu bir yılda tüketilen ayran miktarının 6 katıdır.  

Bu yazının konusu tabiki milli içecek tartışmasına katılmak değil, fakat kolanın tüketimiyle beraber ortaya çıkan başka daha sarsıcı gerçekler var. 

Kola dünyada en fazla tüketilen içecek konumunda yalnızca Coca Cola verilerini aldığınızda dahi dünyada günlük tüketilen kutu kola adedi 1.7 milyar tanedir. Yani bir başka deyişle yıllık 155 milyar litre kola 2010 verilerine göre dünyada tüketilmiştir.

Bu kadar yüksek miktarlarda yapılan tüketim muhakkak yüksek miktardaki girdiyi de beraberinde getirecektir.  Kolanın son tüketim halini aldığı şekildeki halinin %99’undan fazlası sudur. Bunun dışındaki kalan kısmı çoğunlukla şeker ve formülü tamamlamak için kullanılan kimyasal maddelerdir.

 

1 Litre Kola Üretimi İçin Ne Kadar Su Harcanır? 

 

Aslında bu sorunun cevabı da çok net değil. Çünkü burada doğru cevabı bulmak için soruyu doğru sormanız gerekiyor.  Coca Cola, sürdürülebilirlik raporuna göre aşağıda da görebileceğiniz üzere kendi verimliliğini gittikçe artırıyor ve 1 litle kola üretimi için tüketilen su miktarını son olarak 2,16 litre olarak bizimle paylaşıyor. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.16 Litre Gerçeği Yansıtıyor mu?

Fakat uzmanlar burada firmanın bir kelime oyunu yaptıpını belirtiyorlar ve Coca Cola’nın su miktarını yalnızca üretim sırasında formüle eklenen su miktarı olarak hesapladığını belirtiyorlar. Fakat gerçek rakamın hesaplanmasının yapılabilmesi için, kolanın içeriğinde bulunan maddelerin üretimi aşamasında kullanılan suyun da hesaplanması. Örneğin kolanın içinde mısır şurubu var ve bu mısır şurubunun üretimi için mısır ekimi yapılmakta ve belli oranda suyu kullanmaktadır. Bunun yanında kullanılan şişe ve kutu kolaların dönüşümü ve temizliği için kullanılan suyu da hesapladığınızda aslında gerçekten 1 litre kola üretmek için ne kadar su harcadığınızı bulursunuz. 

1 Litre Kola İçin 9 Litre Su!

Dünya vahşi yaşan fonu bu rakamı bizim için hesaplamış ve ortalama olarak verilen iyimser rakam 9 litre! Evet yanlış duymadınız yada okumadınız. Bir litre kola üretimi için gereken su miktarı 9 litre.

Kola hergün kendini daha az su kullanma ve çevreye olan etkisini azaltmaya çalışsa dahi bu rakam mevcut üretim şartlarında çok fazla azalmayacaktır.  

AtıkSahası olarak kaynaklarının daha doğru ve sürdürülebilir kullanıldığı bir çevre ve Türkiye için çalışıyoruz. Ülkemizde özellikle son dönemlerde yaşanan su sıkıntıları bir kez daha gösterdiki su kaynaklarımızı daha iyi kullanmalı ve etkin bir kaynak yönetimi yapmalıyız. Sanırım buna içecek tercihlerimizi daha doğru yaparak başlayabiliriz. 
0 Yorum :