%100 Çözünebilirler Ne Kadar Çözünebilir ?

%100 Çözünebilirler Ne Kadar Çözünebilir ?

Bu günlerde etrafta daha çok göremeye başladığımız bir ifade var: %100 çözülebilir yada ingilizce adıyla %100 biodegradable. Aslında tam anlamı biolojik olarak %100 çözünebilir olarak belirtebileceğimiz bu ifade bir maddenin kendi bileşiklerine biyolojik yollardan %100 çözünebileceğini ve bu bileşiklerin tekrardan kullanılabilecek hale geldiğini ifade eder. Dolayısyla bu çözünmenin makul zamanda olması gerekir. Kulağa hoş gelen bu ifade ne kadar doğru bunun üzerinde yoğun tartışmalar var. 

Öncelikle poşet ve bazı plastiklerin üzerinde görmeye başladığımız bu ifade kullandığınız maddeyi aslında rahatça toprağa yada denize atabillirsiniz anlamı taşımaktadır. Çünkü bu çözünebilir maddeler çoğunlukla karbon dioksit, su ve inorganik bileşiklerin yanında çoğu zaman da metana dönüşür yada en azından dönüşmesi gerekir. Bu nedenle bunların çevreye zarar vermeden bir nevi kendi kendine tekrar doğaya karışması anlamına geliyor. Tabi işin içinde birde biyolojik olarak çözünme olduğu için bu sürecin herhangi ve sıcaklık veya destekleyici enzim ile değil tamamen biyolojik olması gerekir. En akla gelecek örnek heralde kompost olur. Yani bahcenizde yaptığınız kompost varsa içine bu maddeleri atabilirsiniz ve sonuçta onlar da toprağınızı besleyici hale gelirler.

Çözünme Yalnızca Teoride! 

Fakat bu şekilde kendine biyolojik olarak çözünebilir ünvanı veren firmaların ürünleri pratikde çözünmüyor yada böyle bir garantisi yok. Fakat firmalar kendilerini daha çevreci göstermek adına kimyasal olarak çözünebilir olduklaırnın düşündüklerinde kendilerine biolojik olarak da çözünebilir ünvanını hemen veriyorlar. Bu aslında büyük bir aldatmaca. Yani bir kompost, oksijensiz solunum pratiğine tabi tutmadan yada dogal bir çözünme için deniz suyunda bekletmeden kendilerini doğa dostu ilan ediyorlar. 

Ne Kompost Ne Biogaz

Bu tarz maddeler ne kompost sistemlerinde ne de biyogaz üreten yani oksijensiz solunumdan faydalanan bijolojik tesislerde kullanılmıyor. Dolayısıyla bu maddeler çözünebilir bir sonuç ortaya koymuyor. Bu tarz ticari tesisterlde bile kullanılmayan bu maddeler nasıl oluyor da kendilerini böyle yanıltıcı bir şekilde tanıtıyorlar? Çünkü bunun testini yapan ve denetleyen fazla kurum yok. Bu konuda Amerika’da plastikler için ticari kompost tesislerde çözünebilirlik ile ilgili testlerin yanında toprakda, suda, ve atık tesislerinde çözünebilirlik testleri mevcut. 

Örnek Standart Belçika’dan

Bu konuda en iyi örnek de Belçika’dan. Belçikada ‘The Ok Compost Home’ işaretini taşımanıza olanak tanıyan bir test var bu test ev ortamındaki kompost da çözünebilirlik testi ve bu testi geçen ürünler gerçekten en basit kompost ortamlarında dahi çözülebiliyor. Yani bir başka ifade ile gerçek çözünebilirilk. 

Türkiye’de Durum

Türkiye’de bu şekilde standart bir test yok en azından bu şelikde ayrıca belirtilmiş ortamlar için bir test ve bu testin sonucunda verilen bir ünvan yok. Çevre standartları ve denetimleri açısından zaten çok iyi bir durumda olmadığımız için bir anlamda ‘suyunun suyu’ noktasında kalan bu uygulama zaten bizde diğer önemli eksikliklerin yanında çok önemsiz kalırdı. Buna rağmen uluslararası firmalar kendi ürünleriyle ilgili ülkelerindeki standartlarını bizim ülkemizde de koruyorlar.

Atık Alanları Açısından Durum

Atık sahaları ve çöp toplama alanları da her ne kadar çevresel bir önlem olarak kullanılsa da burada kaynakları en yüksek düzeyde kullanıp daha az atık üretmek ve daha az atık sahasına ihtiyaç duymak daha önemli bir kriter. Ancak geri dönüşmeyecek ve bir daha kaynak olarak kullanılmayacak atıkların atık sahalarına gitmesi uygun olur. 
0 Yorum :